About Universal Records

My photo
Quezon City, Philippines
Universal Records is the NUMBER ONE independent record label in the Philippines. Bringing you quality music for the past 30 years, we are home to artists like: Jose Mari Chan, Gary Valenciano, Ogie Alcasid, Regine Velasquez, Lani Misalucha, Jed Madela, Christian Bautista, Jay R, Billy Crawford, Kris Aquino, Edu Manzano, Marian Rivera, Mark Herras, Nina, Ronnie Liang, Gail Blanco, Sam Concepcion. Our band roster includes: Parokya Ni Edgar, Kamikazee, Sponge Cola, Imago, Silent Sanctuary, Kenyo, Paraluman. We are equally committed to bring you exciting international releases covering various genres like pop, jazz, new age, classical, alternative, indie pop, rock, electronica, dance, r&b, and hip-hop. Name it, we definitely have it!

November 12, 2010

Manila Bulletin online | Christian Bautista: Incredible in Indonesia

by Jojo P. Panaligan
November 6, 2010, 6:30pm


JAKARTA, Indonesia — The country with the world’s largest Muslim population is truly becoming Christian territory.

For years now, Filipinos in the motherland have been hearing about it: “Christian Bautista hits number one in the Indonesian charts.” Or, “Christian Bautista shoots big-budget film in Indonesia.” Or, “Christian Bautista duet with Indonesian superstar sells a million downloads.”

Christian achieves this, achieves that in Indonesia. Really?

Bulletin Entertainment took the five-hour flight from Ninoy Aquino International Airport to Soekarno-Hatta International Airport to verify if everything is as it is and without exaggeration. A day before our interview with the Filipino singer, we asked some of the Indonesians we met at the Wayang Museum, Monas, Pasaraya mall, Mulia hotel and Ragunan Zoo if they have “at the very least, heard” of Christian B.

At all times, the Indonesians gave us a look as if we’ve just asked them if they’ve worn batik (Indonesia’s national costume).

Without being prompted, they cleared their throats and broke into song — a line from Christian’s signature hit: “’Coz there’s something in the way…you look at me…”

Do they know Christian is Filipino?

“Yes,” they said, pointing out that the last Filipino to have made such an impact in Indonesia was Maribeth back in the early ‘90s with her hit song “Denpasar Moon” [Denpasar being the capital city of Bali, Indonesia].

“But Mister Christian bigger,” many of them added in reverential tone...

Read the full article here:
http://mb.com.ph/articles/286208/christian-bautista-incredible-indonesia

2 comments:

Anonymous said...

ANKARADA OTO KIRALAMA FIRMASIYIZ !
Tanım:

Şirketimiz turizm ve [url=http://www.kiralikotolar.org]rent a car[/url] alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş genç ve dinamik bir oluşumdur. Aynı zamanda tüm personel çekirdek bir yapıdan gelmiş olup, [url=http://www.kiralikotolar.org]oto kiralma[/url] & [url=http://www.kiralikotolar.org]rent a car[/url] alanında birikimlerini siz değerli müşterilerimize yansıtmaktadırlar.

Amaçlarımız:

Şirketimiz faaliyet gösterdiğimiz alanlar içerisinde gelişmekte olan Türkiye’mizin vizyon ve kalitesine uygun hizmet vermek ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sektöre yararlı ve kalıcı izler bırakma isteğindedir.

İlkelerimiz:

İlkelerimiz, şirketimizi profesyonel bağlamda amaçlarına ulaşmak için kat ettiği yolda sevk ve idare eden prensiplerimizin değişmez temel taşlarıdır. “Dürüst ve tatminkar hizmet vermek” gayesi ilk ve en önemli ilkemizdir. Bu ilkeye sadık kalabilme arzusu “Kalite” konusunda şirketimizi şu anda içinde bulunduğu hassas düşünce yapısına yöneltmiştir. Müşterilerimizin kişisel ve kurumsal kimliklerine dair saygımız bu bilgilerin “Gizlilik” ilkesi doğrultusunda güven içerisinde muhafaza edilmesini tüm çalışanlarımızca vazgeçilmez bir iş ahlakı prensibi olarak benimsenmesi ile uygulanmaktadır. Şirketimiz uzun süreçli ve daimi hizmet verme amacında olduğundan “Güvenilirlik” konusunda taviz vermemenin onurunu ve kıvancını yaşamaktadır.

Faaliyet Alanlarımız:

[url=http://www.kiralikotolar.org]Ankara Oto kiralama[/url]:

Şirketimiz hizmet verdiği kişi, kurum ve kuruluşların öncelikle can ve mal güvenliğini korumayı amaçla araç bakım ve yeterli donanımı konusunda ciddi ve özenli çalışmaktadır. Bu ilkeler doğrultusunda [url=http://www.kiralikotolar.org]ankara havaalanı transferleri[/url], günlük, aylık ve yıllık [url=http://www.kiralikotolar.org]araç kiralama[/url]ları, [url=http://www.kiralikotolar.org]Ankara’da oto kiralama[/url], [url=http://www.kiralikotolar.org]şoförlü araç kiralama[/url] ve şoförsüz olarak normal-lüks binek araçlarını, [url=http://www.kiralikotolar.org]minibüs kiralama[/url], midibüs kiralama ve otobüsleri hizmete sunmuştur.

Kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda “Kongre ve seminer” faaliyetlerinde gerekli altyapı ve organizasyonun temini şirketimizin bir diğer faaliyet alanıdır. Bu bağlamda şirketimiz gerekli araç ve insan kaynağını temin etmektedir.

Anonymous said...

I don't know if it's just me or if everybody else experiencing problems with your site.
It looks like some of the written text within your content are running off the screen.
Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
This may be a problem with my browser because I've had this happen before. Many thanks

Here is my web blog - Information On X Ray Technician